Regulamin ŻLF 2016

Awatar użytkownika
savage
Moderator
Posty: 5629
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Mościce

Regulamin ŻLF 2016

Post autor: savage » 28 sty 2016, 16:16

REGULAMIN ŻLF 2016

I. ZASADY OGÓLNE
1.1 Rozgrywki Żużlowej Ligi Forumowiczów oparte są na rozgrywkach GKSŻ w Polsce i statystykach zawodników jeżdżących w polskich ligach.
1.2 Terminarz rozgrywek ŻLF oparty jest na terminarzu GKSŻ.
1.2.1 W razie, gdy z II ligi żużlowej wycofa się jakaś drużyna, liczba Prezesów grających w II ŻLF, zostaje zredukowana do liczby prawdziwych drużyn. Oznacza to, że Prezes ostatniej drużyny z zakończonego sezonu, zostaje zawieszony w obowiązkach, a jego zespół wycofany z rozgrywek. Jednocześnie zachowuje on prawo do powrotu do ŻLF w następnym sezonie. W razie nie zwiększenia liczby drużyn w następnym sezonie Prezes, który musiał zostać zawieszony powraca do ligi kosztem Prezesa, który zajął w bieżącym sezonie ostatnie miejsce.
1.3 Punkty w ŻLF są zdobywane przez zawodników wystawionych w składzie meczowym (uwzględniając również bonusy).
1.3.1 Gospodarze otrzymują dodatkowo 5 punktów do punktacji meczowej aby odzwierciedlić atut własnego toru.
1.4 Po wklejeniu oficjalnych wyników danej kolejki każdy Prezes ma 72 godzin na zgłoszenie ewentualnych błędów w liczonym meczu. Po 72 godzinach weryfikacja wyniku będzie niemożliwa.
1.5 W przypadku rozbieżności informacji dotyczących zdobyczy punktowej danego zawodnika pod uwagę bierze się statystyki podawane przez portal http://www.SportoweFakty.pl. Punkt ten może zostać podważony w przypadku ewidentnego błędu ww. strony internetowej.


II. SKŁAD MECZOWY
2.1 Zasady budowania składów drużyn w ŻLF są identyczne jak w rozgrywkach GKSŻ.
2.2 W składzie meczowym należy uwzględnić:
- dwóch zawodników młodzieżowych z polską licencją oraz obywatelstwem (pod numerami startowymi 6-7 i 14-15),
- co najmniej dwóch polskich seniorów
2.3 W Rundzie Zasadniczej w składzie meczowym w Ekstra ŻLF można wystawić maksymalnie trzech zawodników z innej ligi - z I ligi. W I ŻLF w składzie meczowym można wystawić maksymalnie czterech zawodników z innej ligi - z Ekstraligi. W Rundzie Play-off liczba zawodników z innej ligi w składzie meczowym jest nieograniczona. Zawodnikom z innej ligi punkty będą dzielone przez 2.
2.4 W składzie każdej drużyny może być zgłoszony jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako "gość".
2.4.1 W przypadku zgłoszenia zawodnika jako "gość" musimy wybrać jedno miasto z którego dany zawodnik ma zostać rozliczony. W sytuacji, gdy podane zostaną dwa miasta (bądź żadne), taki zawodnik uzyska zero punktów.


III. ZGŁASZANIE SKŁADÓW
3.1 Składy meczowe podajemy do godziny rozpoczęcia pierwszego spotkania w danej lidze (należy pamiętać, że jedna liga ŻLF obsługuje dwie rzeczywiste klasy rozgrywkowe).
3.1.1 Składy podajemy tylko i wyłącznie za pomocą forum i odpowiednich tematów, które będą zakładane przed rozpoczęciem każdej kolejki. W przypadku awarii forum dopuszczalne jest wystawienie składu poprzez adres e-mail: Ekstra ŻLF (golgol13@interia.eu), I ŻLF (2liga.zlf@gmail.com). Wymagane jest również wysłanie kopii na adres kaks90@o2.pl.
3.1.2 Wymagane jest zgłaszanie zawodników z imienia i nazwiska, dodatkowo podając przy tym miasto w którym startuje dany zawodnik. W przypadku błędnego klubu bądź nie podania żadnego taki zawodnik uzyska zero punktów. Preferuje się kopiowanie zawodników do składu ze Skarbu Kibica w którym opiekunowie lig będą czuwali nad prawidłowym zestawieniem: zawodnik-miasto.
3.2 Prezes może dokonywać zmian w składzie swojej drużyny do momentu rozpoczęcia ostatniego meczu, ale z zastrzeżeniem, iż wymieniać można tylko zawodników, których mecz się jeszcze nie rozpoczął. Naniesienie zmiany po planowanej godzinie rozpoczęcia spotkania w którym występuje zmieniany przez nas zawodnik, wiąże się z przyznaniem 0 ilości punktów przy jego nazwisku, niezależnie od jego faktycznej zdobyczy. Zmian można dokonywać tylko poprzez dodanie nowego posta.
3.3 W przypadku wystawienia nieregulaminowego składu (bądź jego niezgłoszenia, patrz punkt 3.5) wynik rozliczany jest z ostatniego znanego poprawnego zestawienia. Automatycznie drużyna łamiąca regulamin karana jest odjęciem dwóch dużych punktów z tabeli rozgrywek. Nie dotyczy to składów wystawianych bezpośrednio po każdym drafcie (np. przed Play Off's). Wówczas w przypadku wystawienia nieregulaminowego składu, karą jest walkower.
3.4 Jeśli mecz danego zawodnika nie doszedł do skutku w planowanym terminie, to punkty i mecz w ŻLF zostanie rozliczony dopiero po rozegraniu tego meczu. Prezes ma prawo zmienić zawodnika, którego mecz został przełożony na innego, który w danej kolejce jeszcze nie wystąpił.
3.5 Prezesi są zobowiązani do podawania składów przed każdą kolejką. W przypadku nie zgłoszenia składu w trzech kolejkach będzie brany pod uwagę ostatnio znany wystawiony skład meczowy. Kiedy sytuacja nie zgłoszenia składu powtórzy się po raz czwarty i piąty w obydwu przypadkach zastosowane zostaną walkowery (patrz punkt 3.3), jak również Prezes klubu zostaje automatycznie zwolniony z pełnionej funkcji.
3.6 W sytuacji zwolnienia Prezesa wakat może zostać przyjęty przez nowego uczestnika gry. Poprowadzi on drużynę do końca sezonu. W przypadku kiedy drużyna prowadzona przez nowego uczestnika gry na koniec sezonu uplasuje się na pozycjach innych niż zagrożone spadkiem to Prezes z niższej ligi, który zajął najwyższą pozycje niepremiowaną awansem, może ubiegać się o zamianę drużyn. Podsumowując Prezes z niższej ligi obejmie drużynę nowego uczestnika gry oddając mu w zamian swoją.
3.6.1 W przypadku nie wyrażenia zgody przez zainteresowanego Prezesa z niższej ligi na zamianę drużynami propozycję otrzymuje kolejna drużyna z niższej ligi - nie premiowana awansem, zgodnie z miejscem zajmowanym w tabeli na końcu sezonu.
3.6.2 W sytuacji kiedy nie znajdzie się nikt chętny aby objąć posadę Prezesa opuszczonego klubu do końca sezonu drużyna zarządzana będzie automatycznie przez Prezesa danej ligi, a do meczów przystępowała będzie w ostatnio znanym wystawionym składzie meczowym.


IV. BUDOWA DRUŻYNY / ZASTĘPSTWO ZAWODNIKA
4.1 Składy zespołów będą się składać z 16 zawodników. W składzie obowiązkowo musi znaleźć się minimum 4 juniorów.
4.2 Najlepszy zawodnik każdej drużyny (wg zeszłorocznej średniej) będzie mógł być zastępowany jako ZZ. Po pierwszej rundzie (przed rewanżami rundy zasadniczej) oraz przed fazą PO zostanie obliczona średnia punktowa i na tej podstawie zostaną wytypowani zawodnicy, których będzie można zastępować w dalszej części rozgrywek.
4.2.1 Zawodnicy z innych lig nie są brani pod uwagę przy zestawieniu najlepszego zawodnika drużyny, prawo do ZZ obejmuje tylko żużlowców z tej samej ligi w której startuje dana drużyna.
4.2.2 W przypadku zastosowania nieuzasadnionej ZZ-tki w składzie meczowym zaliczony będzie zerowy dorobek punktowy dla takiego manewru.
4.2.3 Punkty uzyskane w ZZ-tce są sumą średnich biegowych uzyskanych w danym meczu przez czterech wytypowanych przez Prezesa zawodników.
4.2.4 Umownym momentem powrotu zawodnika na tor jest uczestnictwo w jakichkolwiek zawodach (nawet towarzyskich). Fakt przejechania kilku biegów skutkuje brakiem dalszej możliwości stosowania za takiego zawodnika ZZ-tki. W wyjątkowych i mocno uzasadnionych sytuacjach Prezes ŻLF może nadal pozwalać na zastępowanie takiego zawodnika.


V. DRAFT
5.1 Przed draftem każdy z Prezesów jest zobowiązany do wybrania dwóch zawodników ze swojego poprzedniego składu. Zawodnicy ci automatycznie dołączą do szeregów drużyny w nowym sezonie.
5.2 Spadkowicze wybierają zawodników do pozostawienia w zespole jako ostatni.
5.3 Prezes drużyny bezpośrednio spadającej do niższej klasy rozgrywkowej ma możliwość wyboru jednego zawodnika z drużyny bezpośrednio awansującej(z dowolnej drużyny awansującej, pierwszeństwo wyboru ma Prezes spadkowicza, który w poprzednim roku był wyżej sklasyfikowany). W praktyce oznacza to pozostawienie na nowy sezon jednego zawodnika ze swojej drużyny, a drugiego ze składu zespołu premiowanego awansem. Prezesi beniaminków mają prawo pozostawienia jednego zawodnika z dowolnej drużyny spośród tych, które spadły z danej ligi. Pierwszeństwo wyboru ma Prezes beniaminka, który w poprzednim sezonie był wyżej sklasyfikowany.
5.3.1 Spadkowicz nie musi wybierać zawodnika z drużyny awansującej. Może dokonać wyboru dwóch zawodników ze swojego dotychczasowego składu pod warunkiem że zawodnicy, których chce zostawić nie zostali już wcześniej wybrani przez innych Prezesów w tej samej lidze.
5.4 Draft odbędzie się przed rozpoczęciem sezonu. Będzie on się składał z 16 rund (w przypadku II ŻLF z 18), w której każdy gracz będzie wybierał jednego zawodnika.
5.5 Kolejność w drafcie zostanie ustalona na podstawie układu ligowego, czyli zajmowanych miejsc w poprzednim sezonie. II runda będzie szła w odwrotnej kolejności, co pierwsza, czyli zaczyna ostatni zgłoszony i w górę. Czyli w rundach nieparzystych 1,3,5,7 kolejność wybierania idzie od góry. W rundach parzystych kolejność będzie dokładnie odwrotna do przedstawionej.
5.6 Każdy Prezes podczas draftu ma 24 godziny na wybór zawodnika. W przypadku przekroczenia tego limitu dana drużyna traci kolejkę. Prezes będzie mógł nadrobić straty dopiero przy następnej kolejce, gdzie będzie miał prawo wybrać dwóch zawodników jednocześnie.
5.7 W każdej drużynie ŻLF może znajdować się maksymalnie trzech zawodników z jednej rzeczywistej drużyny. Jednak nie może być to trzech seniorów lub trzech juniorów. Prawidłowe kombinacje to 2+1 bądź 1+2. Limit ten obowiązuje tylko w Ekstra ŻLF.
5.8 W rozgrywkach I ŻLF istnieje możliwość doboru "wakatu". Takiego manewru można dokonać tylko dwa razy. W takiej sytuacji zamiast doboru zawodnika Prezes informuje o doborze "wakatu" i opuszcza go kolejka. W połowie sezonu zasadniczego nastąpi uzupełnienie wakatów, czyli dobieranie wolnych zawodników. Kolejność w doborze będzie dyktowana kolejnością wyboru wakatu, czyli kto pierwszy zdecyduje się na taki ruch ten w okienku będzie miał pierwszeństwo.
5.9 Przed meczami finałowymi oraz barażowymi odbędzie się dodatkowy draft, który obejmie wszystkie rzeczywiste drużyny. W konsekwencji zatem wyboru będzie można dokonywać z czterech drużyn występujących w barażach/finałach. W przypadku finału jest to tylko dokompletowanie składów. Każdy Prezes zostawia w swojej drużynie trzech swoich zawodników z rundy zasadniczej, reszta dobierana jest w drafcie. W meczu barażowym dotychczasowe składy drużyn nie mają znaczenia i Prezesi wybierają od zera. Kolejka w drafcie dyktowana będzie kolejnością zajętego miejsca po RZ i tak jak w przedsezonowym drafcie kolejki parzyste będą rozpoczynały się od końca. W drafcie barażowym kolejka jest naprzemienna, a pierwszego wyboru dokonuje Prezes z wyżej ligi.


VI. TRANSFERY
6.1 Każdy prezes w trakcie sezonu może dokonać maksymalnie 2 transfery.
6.2 Zawodnicy, którzy nie wystartowali w żadnym spotkaniu swojej drużyny będą mogli przejść do innego zespołu na zasadzie wypożyczenia. Wypożyczenie dojdzie do skutku za porozumieniem zainteresowanych Prezesów, a także zatwierdzeniem przez Prezesa Ligi.
6.3 W przypadku, gdy drużyna zostanie osłabiona na wskutek odejścia zawodnika (np. klub wypożyczy go do innego za zasadzie wypożyczenia) lub kontuzji, która będzie wykluczała zawodnika z jazdy, na co najmniej dwa najbliższe mecze ligowe (o tym decyduje Prezes Ligi) dany prezes będzie mógł uzupełnić skład zawodnikiem z listy rezerwowej (lista ta zostanie utworzona z zawodników, którzy nie zostaną wybrani w drafcie). Nie ma w tym przypadku ograniczeń czasowych tego typu transfery można dokonywać przez cały sezon. Na powyższy transfer obowiązuje limit dwóch zawodników w ciągu całego sezonu.
6.4 Każdy dokonany transfer musi być zatwierdzony przez Prezesa Ligi. Prezes będzie czuwał nad poprawnym dokonywaniem ruchów transferowych jak i regulaminowym przebiegiem rozgrywek. Każdy prezes przed dokonaniem jakiegokolwiek transferu musi zwrócić się do Prezesa Ligi o zatwierdzenie transferu. W przeciwnym razie nie będzie on ważny.


VII. OPIEKUNOWIE LIG
7.1 Nad prawidłowym funkcjonowaniem ligi piecze sprawują opiekunowie lig. Do ich kompetencji należą m.in.:
- czuwanie nad prawidłowym i regulaminowym przebiegu rozgrywek,
- rozwiązywanie wszelkich spornych kwestii wynikających z nieścisłości regulaminu lub w przypadku zaistnienia sytuacji nietypowych.
7.2 Opiekunowie poszczególnych lig w sezonie 2014:
- Ekstra ŻLF - Ghoulski
- I ŻLF - savage

7.3 Od każdej decyzji Opiekuna można się odwołać do Rady Ligi (w czasie 48h od napisania postu z decyzją przez opiekuna).


VIII. RADA LIGI

8.1 Rada składa się z 5 członków: 1. Opiekuna Ligi Ekstra ŻLF 2. Opiekuna Ligi I ŻLF 3,4,5 - Prezesów wybranych przez uczestników ŻLF.
8.2. Rada rozpatruje wnioski na zasadzie głosowania ZA/PRZECIW. W głosowaniu biorą udział wszyscy jej członkowie.
8.3 Wynik głosowania rady jest ostateczny i nie podlega odwołaniu.
8.4. Rada rozstrzyga głosowania na podstawie większości bezwzględnej.
8.4 Wybór składu Rady Ligi odbywa się demokratycznie (pozycje 3,4,5).Na czerwono - zmiany w Regulaminie na sezon 2016.
Z twarzy podobny zupełnie do nikogo.

Zablokowany