Obrazek

Sprawy dotyczące zasad forum

Stare, pozamykane tematy ze wszystkich działów forum
Awatar użytkownika
Soniak
Posty: 512
Rejestracja: 24 lip 2009, 17:41
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sprawy dotyczące zasad forum

Post autor: Soniak »

PrzemczaN pisze:Soniak, ale taki regulamin też raczej ciężko będzie wdrożyć. Co mamy stworzyć listę słów, których nie wolno używać na forum? Np. jak ktoś komuś powie powiedzmy "pajacu" to jest to obraza i ma dostać ostrzeżenie. Ktoś sobie przeklnie i to samo?
Nie o to mi chodziło to jest duże uproszczenie z twojej strony.
Przypominam, chociaż większość pewnie dobrze pamięta, że były z naszej strony podejmowane próby tzw. podniesienia poziomu forum, prosiliśmy wtedy o wyrażanie się z większą kulturą, pisanie bardziej treściwych wypowiedzi zamiast jakichś kolokwialnych jednozdaniowców i jednocześnie bardzie pilnowaliśmy, kasowaliśmy więcej postów itp. Spotkało się to z niezadowoleniem, były głosy, że jesteśmy jak policja, że nic nie wolno powiedzieć itp.
Ale i dobrze że były takie próby, a ktoś o osoby które to robiły są do odstrzału, bo tak naprawdę jesteście taką policją.
Uważam, iż ponieważ jest to forum kibiców (a nie np. miłośników literatury barokowej) to musi być dostosowane do grupy docelowej. Nie oszukujmy się: będą spięcia, będą ostrzejsze słowa. Tu idealnie pasuje to o czym mówił Zbiru, czyli każdy sam decyduje co pisze na forum publicznym.
A i owszem będą ale po parku takich akcjach wszyscy się do tego przyzwyczają i będzie bardziej przynajmniej zachowana jakaś kultura.
Załóżmy, że stworzymy taki sztywny regulamin, pojawi się sytuacja podobna do ostatniej, delikwent dostanie ostrzeżenie. Za dwa dni, ktoś napisze do drugiej osoby "ale z Ciebie błazen" i ten zgłosi to jako obrazę jego osoby i też ostrzeżenie? OK, może być, tylko mam wrażenie, że po miesiącu liczba zbanowanych może być bardo duża. A nie chcemy na siłę ograniczać ludziom dostępu do forum. Oczywiście jeżeli ktoś nie potrafi dyskutować, to taki zakaz dostaje, ale właśnie z powyższego powodu przymykamy nieraz oko i pozostawiliśmy sobie samym decyzję o karaniu kogoś bądź nie. Oczywiście każdy może zwrócić się z prośbą o interwencję, ale decyzja dalej należała do nas. Jeśli będzie stworzony sztywny regulamin nie będziemy mieli żadnego pola manewru i żeby potem nie było, że "komuna wróciła".
Ja nie mówiłem o sztywnym regulaminie tylko o takim który jasno precyzuje zasady.
Nie negują Twojego pomysłu, ale widzę w nim też po prostu spore wady. To jest sytuacja bardzo podobna jak z prezesami w żużlu. Chcą, żeby był spokój jeśli chodzi o finanse, ale zamiast sami siebie kontrolować, to najpierw wydają miliony, a potem trzeba wprowadzać regulaminy i ograniczać wszystko, bo komuś brakuje.
Chodziło mi bardziej o coś takiego :

Odpowiadanie w istniejących wątkach, bo wielu ludzi po prostu tego nie znają i nie ogarniają wiec powinni znać takie zasady jak :

Regulamin

Podstawowe zasady
Na forum przestrzegamy podstawowych zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Forum jest moderowane. Moderatorzy będący woluntariuszami, robią co mogą by utrzymywać poziom Forum, ale nie są w stanie sprawdzać każdego posta. Wypowiedzi poszczególnych użytkowników Forum odzwierciedlają ich własne zdanie, a nie zdanie właścicieli Forum, którzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść poszczególnych postów badając ich autentyczność. Jeżeli Twoim zdaniem ktokolwiek z użytkowników naruszył zasady funkcjonowania na Forum, zawiadom o tym któregokolwiek z moderatorów wysyłając prywatną wiadomość.

Tematyka dyskusji
Zachęcamy wszystkich użytkowników do dyskutowania nie tylko na tematy sportu żużlowgo. Zastrzegamy jednak, że dyskusje o polityce, narodowościach oraz o uprawianiu sexu, komentarze o charakterze rasistowskim (w tym i seksistowskim) bądź religijnym nie powinny mieć miejsca i będą usuwane. Nie wolno też poruszać spraw prywatnych innych użytkowników forum, publikować ich wizerunków, nie może też mieć miejsce zastraszanie czy inne działania niezgodne z prawem, za takie przewinienie groźi zablowkowanie użytkownika. Mamy nadzieję, że każdy z użytkowników znajdzie tutaj odpowiedzi na swoje pytania związane z sportem żużlowym.

Moderowanie
We wszystkich dyskusjach i kłótniach ostatnie słowo należy do moderatorów i to oni są odpowiedzialni za interpretowanie tego regulaminu. W związku z tym mają prawo usuwać posty, wątki oraz udzielają ostrzeżeń użytkownikom, do banowania włącznie. Bycie użytkownikiem Forum to przywilej, ale nie prawo.

Język używany na Forum
Wszystkie posty w swej treści powinny być dostosowane do przyjętej przez nas bariery wiekowej 14 lat. Obelżywy język i słowa powszechnie uznawane za przekleństwa są zabronione. Dyskusje toczone na Forum mogą być zagorzałe, ale nie oznacza to pozwolenia na obrażanie innych użytkowników. Jeżeli uważasz, że zostałeś obrażony prosimy skontaktuj się z którymkolwiek z moderatorów wysyłając prywatną wiadomość. Trolenie oraz obrażanie innych jest zabronione. Podobnie jak posty promujące działalność niezgodną z prawem. Zabroniony jest także spam oraz nielegalne zbieranie chronionych przez nas danych osobowych użytkowników.

Dane osobowe
Podczas rejestracji każdy podaje dane identyfikacyjne w postaci "nicka", który w myśl Ustawy nie zalicza się jako dane osobowe. Rejestrując się każdy oświadcza, że adres e-mail w swoim brzmieniu nie zawiera danych osobowych ani danych innych osób, a słowa w tym imiona i nazwiska zawarte w jego zapisie literowym mają charakter przypadkowy.

Ostrzeżenia - system kar dla użytkowników

Czym są ostrzeżenia?
Ostrzeżenia są formą kary dla użytkowników, którzy nie stosują się do ogólno przyjętych zasad na forum. Najczęściej dotyczy to łamania regulaminu.

Co oznaczają wartości ostrzeżeń (np. 1/3/4)?
Wartość ostrzeżenia jest odzwierciedleniem restrykcji nałożonej na upomnianego użytkownika. W zależności od liczby posiadanych ostrzeżeń użytkownik może zostać pozbawiony możliwości wypowiadania się lub wejścia na forum. Ostateczną karą dla uciążliwego użytkownika może być ban. Przedział liczbowy ostrzeżeń ustala administrator, podobnie jak czas jego trwania. Przykład: 1/3/4 oznacza, że użytkownik ma 1 ostrzeżenie na swoim koncie, zablokowanie możliwości pisania postów po wartości ostrzeżeń: 3, zablokowanie możliwości wejścia na forum po wartości ostrzeżeń: 4.

Jak sprawdzić kto i dlaczego dał mi ostrzeżenie?
Wystarczy wejść do widoku swojego profilu i kliknąć na liczbę odzwierciedlającą wartość otrzymanego ostrzeżenia. Wyświetli się tabelka z informacjami na temat wartości, daty i powodu otrzymania ostrzeżenia. Jeżeli nie ma informacji na temat osoby, która wystawiła ostrzeżenie oznacza to, że administrator forum wyłączył tę możliwość. Informacje o ostrzeżeniach mogą znajdować się też pod avatarem użytkownika przy jego poście.

Czy jest możliwość reklamacji?
Jeżeli uważasz, że niesłusznie dostałeś ostrzeżenie zawsze możesz spróbować się odwołać. Prawie na każdym forum jest miejsce gdzie rozmawia się na tematy dotyczące spraw forum.

Procedura ostrzeżeń oraz banowania (pozbawienie praw użytkownika forum) użytkowników.
Każdy moderator może każdemu użytkownikowi dać maksymalnie dwa ostrzeżenia. 3 ostrzeżenia oznaczają zawieszenie praw użytkownika Forum na 30 dni. Obowiązkiem Moderatora udzielającego ostrzeżenia jest podanie powodu ostrzeżenia oraz powiadomienie użytkownika, który to ostrzeżenie dostał. Ostrzeżenia przyznaje się za nieprzestrzeganie regulaminu Forum.

Stałe pozbawienie praw użytkownika Forum.
Decyzję taką podejmujemy, jeśli ktoś w ciągu pół roku co najmniej dwa razy otrzymał 3 ostrzeżenia, a także w przypadku gdy ktoś nagminnie nie przestrzega regulaminu Forum.
Ostateczną decyzję o stałym zabanowaniu (pozbawieniu praw użytkownika Forum) podejmują administratorzy Forum po konsultacji z moderatorami. Równocześnie zobowiązujemy się, że powody podjęcia decyzji o stałym pozbawieniu praw użytkownika forum nie zostaną ujawnione stronom trzecim. Zostawiamy sobie prawo zablokowania dostępu do Forum komukolwiek, w każdym momencie i bez wcześniejszego ostrzeżenia. Zabronione jest zakładanie dwóch lub więcej kont przez tego samego użytkownika - tego rodzaju konta są powodem do zablokowania dostępu do Forum.

Poziomy Użytkowników i Grupy

Kim są Administratorzy?
Administratorzy są ludźmi, którym przydzielono najwyższy poziom kontroli nad całym forum. Mogą oni kontrolować wszystkie aspekty działania forum, włącznie z ustawianiem uprawnień dostępu, usuwaniem użytkowników, tworzeniem grup, określaniem moderatorów itp. Mają także pełne możliwości moderacji na forach.

Kim są Moderatorzy?
Moderatorzy są osobami (albo grupami osób), których zadaniem jest doglądanie forum od czasu do czasu. Mają możliwość zmieniania treści lub usuwania postów oraz blokowania, odblokowywania, przenoszenia, usuwania i dzielenia tematów w forum, które moderują. Generalnie czuwają aby ludzie nie schodzili z tematu w dyskusjach oraz nie publikowali nieodpowiednich materiałów.

NETATYKIETA

Typowo kulturalne
Nie nazywaj nikogo lamerem (ani inaczej negatywnie też) jeśli nie wiesz do końca co to znaczy i zanim kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób przemyśl to. Nie zwracaj uwagi nigdy publicznie lecz bezpośrednio danej osobie, chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po uwadze jej zwróconej najpierw osobiście nie zareaguje. Jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz z dużej litery "Ty", a nie "ty" i inne jak ci, tobie... Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny Pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy

Odpowiadanie w istniejących wątkach
Staraj się pisać na dany temat, nie odbiegając zbytnio od niego. Jeśli temat był już poruszany wskaż pytającemu miejsce gdzie może znaleźć rozwiązanie. Cytuj tylko te kawałki wypowiedzi, do których odnosi się Twoja wypowiedź – nie cytuj całości, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Twój profil
Jeśli jest taka możliwość – wypełnij swój profil Podaj takie dane jak e-mai, wiek, adres WWW itp. – to nic nie kosztuje, a inni maja dokładniejsze wyobrażenie o Twojej osobie
Podpis (sygnaturka) powinien być przede wszystkim dostosowany to reguł panujących w danej społeczności – przeważnie zabrania się umieszczania grafik w sygnaturze, lecz czasem jest to dozwolone, często też ograniczona jest ilość tekstu jaki możesz wpisać do podpisu.

Inne
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego, kto, skąd, kiedy, gdzie i co. Nie ma jako takich odgórnych czysto prawnych zasad obowiązujących w Internecie, ani "cyberpolicji" na każdym kroku, lecz pamiętaj, że tu społeczność się sama broni i też nieraz mogą Cię spotkać niemiłe konsekwencje ze strony innych użytkowników lub administratorów. Zawsze zapisuj sobie swoje hasła żebyś ich nie zapomniał, pilnuj ich i nie udostępniaj nikomu.

Punkty powyższe są odzwierciedleniem punktów w dziale FAQ, niektóre są przeredagowane a niektóre wpisy zostały dodane.

Moją już inna propozycją jest utworzenie tematu ostrzeżenia i bany w którym będą możliwe dyskusje za i przeciw zachowań niektórych użytkowników.

Zapraszam do dyskusji na ten temat użytkowników i moderatorów w szczególności :)
Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego ... Art. 47 K. RP.

Awatar użytkownika
bartek_1990
Posty: 2904
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sprawy dotyczące zasad forum

Post autor: bartek_1990 »

Wiem, źe administratorzy forum nie zawsze mają moźliwości śledzenia wszystkich watkow i postów ale wnoszę o bardziej wnikliwe przyjrzenie się klepaniu o piłce/dopingu/kibicach/oprawach i tym podobnych, zupełnie niezwiązanych sprawaach ze speedwayem. Czytanie daremnych zali uzytkownika estudiantes jak to pilka i kibice sa krzywdzeni moze doprowadzić człowieka do wymiotów. Przesada i przesyt w tym temacie osiągnęła chyba apogeum, a najgorsze jest to źe wspomniany uzytkownik totalnie nie rozumie co się do niego mówi i o co prosi. Czy nie czas na jakieś bardziej radykalne środki?
We `ll keep the red flags flying high! UNITED!

Awatar użytkownika
WaluS
Posty: 4474
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:27
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Re: Sprawy dotyczące zasad forum

Post autor: WaluS »

bartek_1990, a Ty czytasz jeszcze te wypociny na pół strony?

Ja widząc wpis tego użytkownika, wiem że o żużlu nic nie napisze, dlatego omijam Jego posty wielkim łukiem.
Ciekawe co by było, jakbym na forum piłkarskim pisał o żużlu i problemach z żużlem związanych. Pewnie dostałbym bana od ręki i na tym skończyłaby się moja przygoda.

Nie mam nic przeciwko piłce nożnej, a zwłaszcza tej na Unii, ale są do tego wątki, gdzie można się udzielać i pisać o piłce.

Awatar użytkownika
bartek_1990
Posty: 2904
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:43
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sprawy dotyczące zasad forum

Post autor: bartek_1990 »

Waluś, chyba zwariowałeś:P Przestałem już dawno, kiedy jeszcze się łudziłem że na mój wpis odpowie mi merytorycznie, krótko i na temat a tymczasem gość zawsze się tak rozwleka że mi się scroll w mysze dymi jak muszę to przewijać:p i zawsze o tym samym - kibolizm, piłka najlepsza, jebać PZPN, niezależnie od tematu rozmowy...teraz tylko zerknąłem, wybiórczo na 2,3 zdania - ciągle to samo dlatego pozwoliłem sobie napisać to, co napisałem. Takim podejściem to można ta piłkę obrzydzić a nie do niej zachęcić. Także do dzieła PrzemczaN i inni :P
We `ll keep the red flags flying high! UNITED!

Awatar użytkownika
kaka
Administrator
Posty: 3137
Rejestracja: 20 lip 2009, 22:40

Re: Sprawy dotyczące zasad forum

Post autor: kaka »

Nie tylko wy macie dość takiego zachowania. Ja również już nie wytrzymuje i nie mam ochoty czytać tych wypocin niezwiązanych z tematem dyskusji. Ze swojej strony obiecuje większe restrykcje za takie poczynania, kierując te słowa przede wszystkim do jednego użytkownika tego forum.

Pozdrawiam

Zablokowany